بهدانیوز

تغییر به حالت دسکتاپ ثبت نام ورود

معضل عرضه داروهای غیر مجاز سقط جنین و ترک اعتیاد در عطاری ها

مدیر کل نظارت بر فراورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو، گفت: متاسفانه یکی از تخلفات فرا گیری که در برخی عطاری ها وجود دارد، تجویز و ارائه دارو است که در دو مقوله سقط جنین و ترک اعتیاد نیز فراگیرتر شده است.

به گزارش بهدانیوز، دکتر امیر حسین جمشیدی اظهار کرد: سرو سامان دادن به وضعیت عطاری ها یکی از مهمترین اقداماتی است که سازمان غذا و دارو با جدیت تمام کمر به آن بسته است.

وی ادامه داد: این برنامه ریزی ها در حالی صورت گرفته که به خوبی می داند چنین فعالیت هایی بدون همکاری و تعامل سایر ارگان های مرتبط چندان موثر نخواهد بود.

جمشیدی افزود: اشتباه اول  این مراکز عرضه غیر مجاز و فروشندگانش دخالت در امر درمان است که  خود جرم بالایی محسوب می شود و ایراد دوم که بر کار آنها وارد است ارائه  خود داروها است که بدون اطمینان به اصالتشان  در مکانی غیر از داروخانه می فروشند.

مدیر کل نظارت بر فراورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو، تاکید کرد: مصرف داروهای غیرمجاز سقط جنین ممکن است باعث ایجاد شوک در فرد مصرف کننده می شود کما اینکه در موارد حتی منجر به مرگ نیز می شود، علاوه بر این مصرف داروهای غیر مجاز سقط جنین می تواند باعث خونریزی شدید، پارگی رحم و حتی ناباروری دائم در فرد مصرف کننده شود.

وی گفت: داروها و فرآوده های غیرمجاز ترک اعتیاد نیز داستان خوشایندتری نسبت به داروهای مذکور ندارند و این داروها و فرآورده ها خود حاوی قوی ترین مواد مخدر هستند که نه تنها در ترک اعتیاد به فرد هیچ کمکی نمی کنند بلکه خود باعث افزایش وابستگی فرد نیز  می شوند.

جمشیدی در پایان خاطرنشان کرد: این فرآورده ها اغلب حاوی داروهای اعصاب و روان هستند که مصرف آنها باعث خشکی دهان، تارشدن بینائی، تغییر در فشار خون و ضربان قلب و اختلال در عملکرد سیستم تنفسی و حتی مرگ می شوند و  با موارد مطرح شده علی رغم فعالیت های پیشگیرانه ای که مراکز نظارتی انجام می دهند این خود مردم هستند که سلامت خود را بیمه دور اندیشی و قانونمندی می کنند.

انتهای پیام

آخرین به روز رسانی یکشنبه, 05 دی 1395 02:01

بازدید: 518

داروهای ضدافسردگی، عامل بیشترین مسمومیتهای دارویی در کشور

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی کاهش سموم سازمان غدا و دارو، گفت: داروهای مغز و اعصاب و از میان آنها داروهای ضد افسردگی بیشترین تعداد مسمومیت دارویی را به خود اختصاص می دهند.

به گزارش بهدانیوز، دکتر یسنا بهمنش اظهار کرد: از آنجا که آمار دقیق مسمومیت با تک تک داروها در دست نیست،  به طور متقن نمی توان اعلام کرد که بیشترین مسمومیت دارویی مربوط به چه دارویی است، لذا علی رغم انچه برخی می گویند، تائید نمی کنیم که  بیشترین مسمومیت ‌های دارویی کشور مربوط به شربت متادون است اما ناموثق بودن این مطلب چیزی از اهمیت دقت به مسمومیت با متادون نمی کاهد.

وی افزود: به طور کلی دسته داروهای مغز و اعصاب و از میان آنها داروهای ضد افسردگی بیشترین تعداد مسمومیت دارویی را به خود اختصاص می دهند.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی کاهش سموم سازمان غدا و دارو، تاکید کرد: متادون به عنوان یک دارو از این نظر دارای اهمیت است که اولا با مقادیر کم آن مسمومیت شدید و حتی مرگ در کودکان رخ می دهد.

بهمنش اظهار کرد: متادون دارویی است که در داروخانه ها موجود نیست و  برای ترک اعتیاد به معتادان تحت درمان و آن هم در مراکزMMT می دهند تا به منزل ببرند و این افراد اغلب برای پنهان کردن روند درمانشان، شربت متادون را با نوشیدنی مخلوط کرده و یا در بطری های  نوشیدنی نگه داری و در یخچال می گذارند و این کار احتمال مسمومیت بستگان ایشان را افزایش می دهد.

وی گفت: در اغلب مراکز ترک اعتیاد به این نکته توجه نمی کنند که شربت متادون را داخل ظرف با درب مقاوم به کودک تحویل نمایند و این سه عامل مسمومیت با شربت متادون را محتمل می نماید.

این مقام مسئول بیان کرد: به همین دلیل توصیه های مورد نظر ما همواره بر این است که شربت متادون در ظرف با درب مقاوم و دور از دسترس کودکان و در قفسه های بالا و غیر قابل دسترسی کودک نگهداری شود.

دکتربهمنش در ادامه متذکر شد: شربت متادون را نباید در بطری نوشیدنی ها مانند نوشابه قرار داد واغلب داروها و منجمله شربت متادون نیازی به نگهداری در یخچال ندارند و به طور کلی یخچال به هیچ عنوان مکان مناسبی برای نگهداری دارو نمی باشد.

انتهای پیام 

آخرین به روز رسانی یکشنبه, 05 دی 1395 01:57

بازدید: 477

وجود در بازار دارویی کشور، ملاک کتابچه فهرست دارویی

دبیر شورای بررسی و تدوین داروهای ایران در سازمان غذا و دارو گفت: تجویز از فهرست دارویی به بیمار اطمینان می دهد که به راحتی داروی مورد نیازش تامین می شود. 

به گزارش بهدانیوز، دکتر شکوفه نیکفر، دبیر شورای بررسی و تدوین داروهای ایران در سازمان غذا و دارو گفت: کتابچه دوره هفتم " فهرست داروهای ایران " که مربوط به سال جاری است از طرف سازمان غذا و دارو منتشر شده و آماده توزیع بین همکاران پزشک و دارو ساز می باشد و عمدتا این کتابچه برای استفاده پزشکان طراحی شده است.

وی افزود: این کتابچه حاوی تمام داروهایی که در فهرست داروهای ایران هستند، نمی باشد بلکه این فهرست حاوی داروهایی است که در بازار قابل دسترس هستند به طوری که اگر پزشکی، دارویی که در این کتاب وجود دارد را تجویز کند می تواند اطمینان قلبی داشته باشد که بیمار  از داروخانه های کشور و در توزیع رسمی دارویی کشور داروی مورد نیاز خود را تهیه کند.

نیکفر اظهار داشت: با توجه به اینکه فاصله ای بین ورود دارو به فهرست، ثبت دارو و ورود به بازار وجود دارد فهرست دیگری نیز وجود دارد که اگر کسی بخواهد  فهرست دارویی ایران را به طور کامل مشاهده کند در سایت سازمان غذا و دارو به آدرس fda.gov.ir قابل دسترسی و مشاهده می باشد که کاربرد این فهرست بیشتر برای همکارانی که در صنایع دارویی تولید و واردات فعالیت دارند که در آن مشخصات دارویی از جمله ملاحظات فرمولاسیون و داروسازی مشخص شده است.

دبیر شورای بررسی و تدوین داروهای ایران در سازمان غذا و دارو در ادامه گفت: در روزهای آینده که روز پزشک و داروساز در پیش است و سمینارها و کنگره های وسیع در سطح کشور برگزار خواهد شد این کتابچه در این مراسم ها و کنگره ها توزیع خواهد شد در غیر این صورت با تمامی انجمن های پزشکی و دانشگاه ها علوم پزشکی مکاتبه خواهیم داشت و تعدادی از این کتاب ها را در اختیار آن ها قرار می دهیم تا در اختیار همکاران پزشک و داروساز قرار بگیرد.

نیکفر اظهار داشت: این کتابچه به صورت رایگان در اختیار پزشکان، داروسازان  و داروخانه ها قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه دوره ششم این کتابچه نیز در سال گذشته منتشر و توزیع شد گفت:سعی ما بر این است که این کتابچه هر ساله و با اعمال اخرین تغییرات تدوین شود.

دبیر شورای بررسی و تدوین داروهای ایران در سازمان غذا و دارو افزود: کتابچه حاضر شامل دو بخش است که قسمت اول آن به صورت الفبایی است که در ابتدای کتاب و به صورت الفبایی قابلیت پیدا کردن دارو را دارد و قسمت دوم آن بر اساس گروه های بالینی و آناتومیکی تقسیم بندی شده؛ به طور مثال اگر پزشکی بخواهد مشاهده کند که در یک حوزه خاص چه داروهایی برای تجویز در لیست دارویی ایران وجود دارد می تواند به قسمت دوم کتاب مراجعه کند.


انتهای پیام 

آخرین به روز رسانی چهارشنبه, 27 مرداد 1395 19:56

بازدید: 649

عوارض استفاده از داروهای مسکن و خواب آور

آثار مصرف داروهای مسکن که چند ساعت تا یک روز باقی می ماند شامل تغییرات رفتاری یا روانی، سرخوشی مختصر، رفتار نامناسب جنسی، پرخاشگری و اختلال قضاوت، گیجی و رخوت، خواب آلودگی ،شل شدن عضلات، عدم تعادل است.

به گزارش بهدانیوز، فیروزه نوری مند، کارشناس نظارت بر داروهای تحت کنترل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی فسا با اعلام این خبر افزود: داروهای مسکن و خواب آور شامل انواع متنوعی از داروها هستند که در پزشکی برای رفع اضطراب و ایجاد حالت تسکین و خواب به کار می روند.دارو های مسکن - خواب آور به دو گروه عمده تقسیم می شوند:گروه اول بنزودیازپین ها هستند، این داروها شایع ترین داروهای آرام بخش هستند که پزشکان برای رفع اضطراب و بیخوابی تجویز می کنند و با اسامی مختلفی چون ديازپام، کلرودیازکساید، لورازپام، اکسازپام، کلونازپام عرضه می‌شوند.


گروه دوم داروهای مسکن-خواب آور باربیتورات ها هستند که با نام های مختلفی چون فنوباربیتال، پنتوباربیتال و... عرضه می گردند .گروه اول بیشتر توسط جوانان و گروه دوم بیشتر در بزرگسالان مورد سوء مصرف قرار می گیرد.باربیتورات ها اثرات بسیار شدیدی بر روی سیستم تنفسی داشته و به همین دلیل بسیار خطرناک تر از بنزودیازپین ها می باشند.


وی با اشاره به اثرات مصرف این داروها گفت: آثار مصرف این داروها چند ساعت تا یک روز باقی می ماند و عبارتست از:تغییرات رفتاری یا روانی، سرخوشی مختصر، رفتار نامناسب جنسی، پرخاشگری و اختلال قضاوت، گیجی و رخوت، خواب آلودگی ،شل شدن عضلات، عدم تعادل. چنانچه باربیتورات هامورد سوء استفاده واقع شوند عوارضی چون کما، ایست تنفسی و نارسایی قلبی عروقی نیز امکان بروز دارند .چنانچه هرگروه از داروهای مسکن-خواب آور با الکل مصرف شوند عوارض ذکر شده تشدید خواهد شد .در مصارف طولانی مدت افسردگی، سردرد، ناراحتی گوارشی، آسیب کبدی و اختلال حافظه بروز خواهد کرد.

وی در خاتمه گفت: علایم ترک معمولا از روز بعد از قطع دارو شروع می شود.بسته به نوع دارو یک یا چند هفته بعد فروکش می کند.این علایم مشتمل بر افسردگی، اضطراب، بی قراری، اختلال خواب ، بی اشتهایی و تهوع، افزایش فشار خون و کاهش درجه حرارت بدن می باشد با توجه به قدرت باربیتورات ها در هنگام قطع حتما کمک های تخصصی پزشکی ضروری می باشد. با توجه به اینکه امکان بروز تشنج به هنگام قطع هر دو گروه وجود دارد نظارت پزشکی در هر دو مورد ضروری است.

انتهای پیام 

مطالب مرتبط

آخرین به روز رسانی یکشنبه, 06 تیر 1395 19:11

بازدید: 895

1391 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پايگاه خبري بهدانیوز می باشد .

بالا نسخه رومیزی

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای این دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از این قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .