بهدانیوز

تغییر به حالت دسکتاپ ثبت نام ورود

عوارض استفاده از داروهای مسکن و خواب آور

آثار مصرف داروهای مسکن که چند ساعت تا یک روز باقی می ماند شامل تغییرات رفتاری یا روانی، سرخوشی مختصر، رفتار نامناسب جنسی، پرخاشگری و اختلال قضاوت، گیجی و رخوت، خواب آلودگی ،شل شدن عضلات، عدم تعادل است.

به گزارش بهدانیوز، فیروزه نوری مند، کارشناس نظارت بر داروهای تحت کنترل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی فسا با اعلام این خبر افزود: داروهای مسکن و خواب آور شامل انواع متنوعی از داروها هستند که در پزشکی برای رفع اضطراب و ایجاد حالت تسکین و خواب به کار می روند.دارو های مسکن - خواب آور به دو گروه عمده تقسیم می شوند:گروه اول بنزودیازپین ها هستند، این داروها شایع ترین داروهای آرام بخش هستند که پزشکان برای رفع اضطراب و بیخوابی تجویز می کنند و با اسامی مختلفی چون ديازپام، کلرودیازکساید، لورازپام، اکسازپام، کلونازپام عرضه می‌شوند.


گروه دوم داروهای مسکن-خواب آور باربیتورات ها هستند که با نام های مختلفی چون فنوباربیتال، پنتوباربیتال و... عرضه می گردند .گروه اول بیشتر توسط جوانان و گروه دوم بیشتر در بزرگسالان مورد سوء مصرف قرار می گیرد.باربیتورات ها اثرات بسیار شدیدی بر روی سیستم تنفسی داشته و به همین دلیل بسیار خطرناک تر از بنزودیازپین ها می باشند.


وی با اشاره به اثرات مصرف این داروها گفت: آثار مصرف این داروها چند ساعت تا یک روز باقی می ماند و عبارتست از:تغییرات رفتاری یا روانی، سرخوشی مختصر، رفتار نامناسب جنسی، پرخاشگری و اختلال قضاوت، گیجی و رخوت، خواب آلودگی ،شل شدن عضلات، عدم تعادل. چنانچه باربیتورات هامورد سوء استفاده واقع شوند عوارضی چون کما، ایست تنفسی و نارسایی قلبی عروقی نیز امکان بروز دارند .چنانچه هرگروه از داروهای مسکن-خواب آور با الکل مصرف شوند عوارض ذکر شده تشدید خواهد شد .در مصارف طولانی مدت افسردگی، سردرد، ناراحتی گوارشی، آسیب کبدی و اختلال حافظه بروز خواهد کرد.

وی در خاتمه گفت: علایم ترک معمولا از روز بعد از قطع دارو شروع می شود.بسته به نوع دارو یک یا چند هفته بعد فروکش می کند.این علایم مشتمل بر افسردگی، اضطراب، بی قراری، اختلال خواب ، بی اشتهایی و تهوع، افزایش فشار خون و کاهش درجه حرارت بدن می باشد با توجه به قدرت باربیتورات ها در هنگام قطع حتما کمک های تخصصی پزشکی ضروری می باشد. با توجه به اینکه امکان بروز تشنج به هنگام قطع هر دو گروه وجود دارد نظارت پزشکی در هر دو مورد ضروری است.

انتهای پیام 

مطالب مرتبط

1391 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پايگاه خبري بهدانیوز می باشد .

بالا نسخه رومیزی

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای این دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از این قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .