بهدانیوز

تغییر به حالت دسکتاپ ثبت نام ورود

وجود در بازار دارویی کشور، ملاک کتابچه فهرست دارویی

دبیر شورای بررسی و تدوین داروهای ایران در سازمان غذا و دارو گفت: تجویز از فهرست دارویی به بیمار اطمینان می دهد که به راحتی داروی مورد نیازش تامین می شود. 

به گزارش بهدانیوز، دکتر شکوفه نیکفر، دبیر شورای بررسی و تدوین داروهای ایران در سازمان غذا و دارو گفت: کتابچه دوره هفتم " فهرست داروهای ایران " که مربوط به سال جاری است از طرف سازمان غذا و دارو منتشر شده و آماده توزیع بین همکاران پزشک و دارو ساز می باشد و عمدتا این کتابچه برای استفاده پزشکان طراحی شده است.

وی افزود: این کتابچه حاوی تمام داروهایی که در فهرست داروهای ایران هستند، نمی باشد بلکه این فهرست حاوی داروهایی است که در بازار قابل دسترس هستند به طوری که اگر پزشکی، دارویی که در این کتاب وجود دارد را تجویز کند می تواند اطمینان قلبی داشته باشد که بیمار  از داروخانه های کشور و در توزیع رسمی دارویی کشور داروی مورد نیاز خود را تهیه کند.

نیکفر اظهار داشت: با توجه به اینکه فاصله ای بین ورود دارو به فهرست، ثبت دارو و ورود به بازار وجود دارد فهرست دیگری نیز وجود دارد که اگر کسی بخواهد  فهرست دارویی ایران را به طور کامل مشاهده کند در سایت سازمان غذا و دارو به آدرس fda.gov.ir قابل دسترسی و مشاهده می باشد که کاربرد این فهرست بیشتر برای همکارانی که در صنایع دارویی تولید و واردات فعالیت دارند که در آن مشخصات دارویی از جمله ملاحظات فرمولاسیون و داروسازی مشخص شده است.

دبیر شورای بررسی و تدوین داروهای ایران در سازمان غذا و دارو در ادامه گفت: در روزهای آینده که روز پزشک و داروساز در پیش است و سمینارها و کنگره های وسیع در سطح کشور برگزار خواهد شد این کتابچه در این مراسم ها و کنگره ها توزیع خواهد شد در غیر این صورت با تمامی انجمن های پزشکی و دانشگاه ها علوم پزشکی مکاتبه خواهیم داشت و تعدادی از این کتاب ها را در اختیار آن ها قرار می دهیم تا در اختیار همکاران پزشک و داروساز قرار بگیرد.

نیکفر اظهار داشت: این کتابچه به صورت رایگان در اختیار پزشکان، داروسازان  و داروخانه ها قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه دوره ششم این کتابچه نیز در سال گذشته منتشر و توزیع شد گفت:سعی ما بر این است که این کتابچه هر ساله و با اعمال اخرین تغییرات تدوین شود.

دبیر شورای بررسی و تدوین داروهای ایران در سازمان غذا و دارو افزود: کتابچه حاضر شامل دو بخش است که قسمت اول آن به صورت الفبایی است که در ابتدای کتاب و به صورت الفبایی قابلیت پیدا کردن دارو را دارد و قسمت دوم آن بر اساس گروه های بالینی و آناتومیکی تقسیم بندی شده؛ به طور مثال اگر پزشکی بخواهد مشاهده کند که در یک حوزه خاص چه داروهایی برای تجویز در لیست دارویی ایران وجود دارد می تواند به قسمت دوم کتاب مراجعه کند.


انتهای پیام 

1391 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پايگاه خبري بهدانیوز می باشد .

بالا نسخه رومیزی

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای این دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از این قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .