بهدانیوز

تغییر به حالت دسکتاپ ثبت نام ورود

معضل عرضه داروهای غیر مجاز سقط جنین و ترک اعتیاد در عطاری ها

مدیر کل نظارت بر فراورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو، گفت: متاسفانه یکی از تخلفات فرا گیری که در برخی عطاری ها وجود دارد، تجویز و ارائه دارو است که در دو مقوله سقط جنین و ترک اعتیاد نیز فراگیرتر شده است.

به گزارش بهدانیوز، دکتر امیر حسین جمشیدی اظهار کرد: سرو سامان دادن به وضعیت عطاری ها یکی از مهمترین اقداماتی است که سازمان غذا و دارو با جدیت تمام کمر به آن بسته است.

وی ادامه داد: این برنامه ریزی ها در حالی صورت گرفته که به خوبی می داند چنین فعالیت هایی بدون همکاری و تعامل سایر ارگان های مرتبط چندان موثر نخواهد بود.

جمشیدی افزود: اشتباه اول  این مراکز عرضه غیر مجاز و فروشندگانش دخالت در امر درمان است که  خود جرم بالایی محسوب می شود و ایراد دوم که بر کار آنها وارد است ارائه  خود داروها است که بدون اطمینان به اصالتشان  در مکانی غیر از داروخانه می فروشند.

مدیر کل نظارت بر فراورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو، تاکید کرد: مصرف داروهای غیرمجاز سقط جنین ممکن است باعث ایجاد شوک در فرد مصرف کننده می شود کما اینکه در موارد حتی منجر به مرگ نیز می شود، علاوه بر این مصرف داروهای غیر مجاز سقط جنین می تواند باعث خونریزی شدید، پارگی رحم و حتی ناباروری دائم در فرد مصرف کننده شود.

وی گفت: داروها و فرآوده های غیرمجاز ترک اعتیاد نیز داستان خوشایندتری نسبت به داروهای مذکور ندارند و این داروها و فرآورده ها خود حاوی قوی ترین مواد مخدر هستند که نه تنها در ترک اعتیاد به فرد هیچ کمکی نمی کنند بلکه خود باعث افزایش وابستگی فرد نیز  می شوند.

جمشیدی در پایان خاطرنشان کرد: این فرآورده ها اغلب حاوی داروهای اعصاب و روان هستند که مصرف آنها باعث خشکی دهان، تارشدن بینائی، تغییر در فشار خون و ضربان قلب و اختلال در عملکرد سیستم تنفسی و حتی مرگ می شوند و  با موارد مطرح شده علی رغم فعالیت های پیشگیرانه ای که مراکز نظارتی انجام می دهند این خود مردم هستند که سلامت خود را بیمه دور اندیشی و قانونمندی می کنند.

انتهای پیام

1391 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پايگاه خبري بهدانیوز می باشد .

بالا نسخه رومیزی

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای این دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از این قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .